www.adzanagallery.sk

O šperkoch

ŠPERKY Z CHIRURGICKEJ OCELE

Šperky sú vyrobené z chirurgickej ocele 316L. Chirurgická oceľ je tvrdšia ako striebro, preto sa šperky vyrobené z nej nepoškriabu tak ľahko. Používaním nemenia svoju farbu, nekorodujú a neoxidujú. To však neznamená, že sa to nemôže stať. Chirurgická oceľ 316L je najlepšou zliatinou pre výrobu šperkov.

Hlavné vlastnosti:

  • vysoká tvrdosť – šperky z ocele sú dosť tvrdé, nedajú sa polámať,
  • odolnosť povrchu - povrch je odolnejší proti poškriabaniu alebo odretiu ako iné mäkšie kovy,
  • farebná stálosť - šperky z ocele majú svoju vlastnú UV ochranu, ktorá zabraňuje farebným zmenám spôsobeným vplyvom svetla,
  • antikorózny povrch – povrch je odolný voči oxidácii a korózii,
  • rôznorodé opracovanie povrchu – môže mať lesklý, brúsený alebo matný povrch.

Chirurgická oceľ v porovnaní s ostatnými kovmi:

Chirurgická oceľ nie je taká tvrdá ako titán alebo volfrám. Šperk si na rozdiel od striebra a zlata nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, čistenie ani ošetrovanie, preto si bez menšej námahy môžete užívať jeho krásu a lesk.

Hypoalergénne zloženie:

Chirurgická oceľ je v zásade hypoalergénna a je vhodná aj pre tých, ktorí majú alergiu na striebro. No nie je pravdou, že sú vhodné pre všetkých alergikov. Sú menej alergénne ako šperky vyrobené z iných kovov, ale môžu obsahovať rôzne prímesi niklu alebo síry. Ťažkým alergikom preto odporúčame skôr šperky vyrobené z volfrámu alebo titánu.

Farbenie chirurgickej ocele:

Najznámejší spôsob farbenia šperkov vyrobených z chirurgickej ocele je kúpeľ v elektromagnetickej vani, čo znamená, že farbivo sa nalepí na povrch pomocou elektromagnetickej sily. Pri výrobe ocele sa nedá zafarbiť samotný materiál, iba jeho vonkajší povrch. Z toho vyplýva, že farba môže časom zmiznúť. Závisí to od spôsobu nosenia šperkov. Pokiaľ chcete navštíviť kúpele, dajte si veľký pozor najmä vtedy, keď termálna voda kúpeľov obsahuje síru. Pred vstupom do vody si vaše oceľové šperky dajte dole a uschovajte ich. Platí to aj pre tie bez pokovovania a kamienkov, pretože síra môže oceľ poškodiť.

MEDENÉ ŠPERKY

Šperky sú vyrobené z povrchovo upravených medených drôtov (lakovanie alebo smaltovanie) farby VINTAGE BRONZE a CHAMPAGNE.

Povrchová úprava drôt chráni pred vplyvmi času a okolia, rovnako ako chráni aj nositeľov pred vznikom zelených a čiernych škvŕn na pokožke. Je potrebné dávať pozor na poškriabanie drôtu a jeho poškodenie ostrými predmetmi. Takýto šperk neskladujeme spoločne s ostatnými šperkami, najmä šperkami z iných, tvrdších materiálov, aby sme predišli poškodeniu. Lakovanie, ktoré je poškodené poškriabaním, či stlačením, už totiž nejde opraviť. A aj po následnom zalakovaní poškodenia bude farebný rozdiel viditeľný.

Uchovávajte meď na suchom a chladnom mieste. Pokiaľ je to možné, uložte do škatule alebo handričky alebo do vrecka na ochranu pred poškodením.

Prosím, dajte si dole Vaše medené šperky pred kúpaním, plávaním, sprchovaním, nanášaním krémov alebo make-upu, či pred umývaním riadu. Čistiace prostriedky, či iné chemikálie s obsahom chlóru, amoniaku alebo zlúčenín síry pôsobia na meď nepriaznivo.
Taktiež vystavenie vzdušnej vlhkosti, pare, môže patináciu medi značne urýchliť a zvýrazniť. Meď čistite len jemnou handričkou, najmä ak sa jedná o patinované (úmyselná povrchová úprava pri výrobe šperku), či lakované medené drôty. Čistiace prostriedky alebo drsné kefky môžu zničiť alebo značne poškodiť patinovaný vzhľad alebo lakovanie na medených šperkoch. V prípade znečistenia, môžete šperk opláchnuť vodou a následne okamžite kvalitne presušiť papierovými vreckovkami alebo jemnými handričkami bez chĺpkov.

www.adzanagallery.sk